اندیشه های تمدن ساز

باید همه احساس کنند که مسئولیت ایجاد تمدن اسلامیِ نوین بر دوش آنهاست. رهبر معظم انقلاب

اندیشه های تمدن ساز

باید همه احساس کنند که مسئولیت ایجاد تمدن اسلامیِ نوین بر دوش آنهاست. رهبر معظم انقلاب

جنبش letter4u

Reba.ir

اندیشه های تمدن ساز

من با اطمینان کامل می‏گویم: این هنوز آغاز کار است، و تحقق کامل وعده‏ ی الهی یعنی پیروزی حق بر باطل و بازسازی امت قرآن و تمدن نوین اسلامی در راه است:
«وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضی لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ»
نشانه‏ ی این وعده ی تخلف‏ ناپذیر در اولین و مهم‏ترین مرحله، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و بنای بلندآوازه ی نظام اسلامی بود که ایران را به پایگاه مستحکمی برای اندیشه ی حاکمیت و تمدن اسلامی تبدیل کرد.
پیام رهبری به کنگره عظیم حج - 17/09/1387

کانال ما در سروش:
https://soroush-app.me/channel/tamadonsazan

مقایسه حر با سران فتنه مغالطه است

شنبه, ۳ آبان ۱۳۹۳، ۰۵:۴۰ ب.ظ

دکتر رجبی دوانی:
مقایسه حر با سران فتنه مغالطه است / دلیل مقایسه حر با سران فتنه، بی سوادی است

رجبی دوانی
 

خیانتی که سران فتنه کرده اند با عملکرد حر به هیچ وجه قابل قیاس نیست. حر از حکومت یزیدی برید و به جبهه حق پیوست اما اینها خود از درون نظام ولایی و جمهوری اسلامی بوده اند.

دکتر رجبی دوانی مورخ و پژوهش‌گر تاریخ اسلام در خصوص نقش حر بن یزید ریاحی در واقعه عاشورا و نیز چگونکی حضور حر در سپاه حضرت سید الشهدا و مغالطه ای که این روز ها مطرح شده است با عنوان مقایسه حر با سران فتنه و فتنه گران به گفتگو با خبرنگار فرهنگ نیوز نشست. متن این گفتگو به شرح زیر است:

** مقایسه حر با سران فتنه مغالطه است

 اگر کسی بخواهد حر و عملکرد او را با سران فتنه مقایسه کند و قائل به این باشد که همانطور که امام حسین (ع) حر را بخشید نظام و رهبر معظم انقلاب هم باید از سران فتنه گذشت کنند و ببخشند، یا به سبب برداشت غلط از تاریخ چنین مطلبی را عنوان می کنند و یا عمق خیانت و ضربه ای را که سران فتنه به نظام ولایی زدند را نمیدانند و یا مغلطه می کنند.

اگر به داستان حر نگاه کنیم، یکی از فرماندهان اموی است و خود را موظف به خدمت به خلافت مستکبرانه یزید می داند و در اجرای ماموریتی که دارد مقابل امام می ایستد و وظیفه دستگیری یا ممانعت از ورود او به کوفه و بازگشت به مدینه را دارد و او هم به سبب اینکه می خواهد نسبت به پیشوای خود یزید و عامل او عبیدالله لعنت الله علیهما خدمت کرده باشد بر امام سخت می گیرد و دل امام را به درد می آورد.

حر است که در اجرای دستور عبیدالله بن زیاد، امام را در کربلا فرود می آورد و به امام ظلمی می کند که جایگاه او را در اعماق جهنم قرار می‌دهد، اما روز عاشورا وقتی متوجه مظلومیت و حقیقت امام حسین (ع)می شود و می بیند سران خود فروخته کوفه چگونه به رغم دعوتی که از امام حسین کرده بودند نه تنها به یاری او برنمی خیزند بلکه به جنگ او آمدند متحول شد و متوجه مظلومیت امام شد ، لذا از یزید و عبیدالله و خدمت به آنها اعلام برائت کرد و خدمت امام رسید و به صراحت اعلام کرد که من بودم که به شما و زنان بچه های شما ظلم کردم و گناه بسیار بزرگی مرتکب شدم نمی دانستم که این قوم کار را با شما به اینجا می کشند من از اینها بریده ام آیا توبه من قابل قبول است تا از این جهنمی که برایم ایجاد شده رهایی پیدا کنم و به یاری شما برخیزم؟ امام فرمود :بلی. در توبه به روی همه باز است. حر نه تنها از صفوف یزیدیان بیرون آمد بلکه به مقابله با آنها برخواست و امام را یاری کرد و با یاری خود و شهادت در راه امام اشتباه خود را جبران کرد.

این مساله کجا قابل قیاس با سران فتنه است؟ اینها خود از مسئولان و مقامات درجه اول این نظام بوده اند و ماهیت و حقیقت نظام را می شناختند اما به سبب غلبه هواهای نفسانی و چه بسا کاری که دشمن روی آنها کرده به مرحله خیانت رسیدند و برای رسیدن به متامع پست دنیایی خود حقیقت نظام را آنگونه نادیده گرفتند و حاضر شدند با بدترین و پست ترین دشمنان نظام یک اتحاد و ائتلاف پدید بیاورند. ابایی هم نداشتند که در این ائتلاف شوم خود همراهی  سلطنت طلبان و منافقین و بهایی ها و مفسدین اراذل و اوباش را داشته باشند و حتی زمانی هم که سردمداران رژیم خونخوار اسرائیل و آمریکا  از آنها حمایت می کردند به این حمایت افتخار می کردند.

فتنه ای را در کشور پدید آوردند که باعث ریخته شدن خون بسیاری از مردم پاک و مومن وفادار به نظام گردید و با توطئه ی خود باعث از بین رفتن حتی هواداران خود شدند و کشته شدن هوادارانشان را پیراهن عثمان کردند و بلوایی ضد نظام و ارزش های نظام پدید آورند.

خیانتی که اینها کرده اند با عملکرد حر به هیچ وجه قابل قیاس نیست. هم از نظر مبنای کار که حر از حکومت ظالم به سمت مظلوم آمد و توبه کرد و از حکومت یزیدی برید و به جبهه حق پیوست اما اینها خود از درون نظام ولایی و جمهوری اسلامی بوده اند و قسم خورده بودند که حافظ منافع نظام و مروج ارزش ها و آرمان های نظام باشند.

اینگونه خیانت کردند و مقدس ترین نظام را از نظر اعتبار زیر سوال بردند و امن ترین کشور جهان را ناامن کردند و هنوز هم از مواضع خودشان عقب ننشسته اند با چه معیار و میزانی آنها را با حر مقایسه می کنند که از گذشته خود توبه کرد؟

اینها هنوز حاضر نشده اند کوچکترین عذرخواهی به خاطر خیانت های خود بکنند چه برسد به اینکه بخواهند جبران کنند و به دفاع از نظام برخیزند. فلذا این تنها مغالطه است یا برداشت اشتباه از تاریخ که بخواهند این دو را با هم مقایسه کنند.

** سران فتنه هرگز توبه نخواهند کرد و گرنه درِ لطف نظام و رهبر معظم انقلاب به روی توبه کنندگان باز است

اگر اینها از گذشته خود اعلام برائت و توبه کنند قطعا در لطف نظام و رهبر معظم انقلاب به روی توبه کنندگان باز است، ما فراموش نمی کنیم که حضرت آقا در خطبه های نماز جمعه 29 خرداد سال 88 چگونه سعی کردند اینها را از این منجلاب بیرون بیاورند، منتهی اینها خود نخواستند و چنین سرانجامی برای خود رقم زدند. هر چند من یقین دارم کسی که چنین ضربه ای به نظام و نظام ولایت وارد کرده نظامی که حضرت امام فرمودند حفظ آن از اوجب واجبات است و در خیانت کارش به اینجا کشیده است، هرگز برگشتی در کارش نخواهد بود. اینها نه تنها به واجب عمل نکردند بلکه در تخریب این واجب الهی برخواستند و مطمئن باشید بازگشتی در کار آنها نخواهد بود.

** سران فتنه ای که آزادند حاضر به جبران گذشته خود نیستند

لذا ما می بینیم برخی از سران فتنه که هنوز هم آزاد هستند، در جامعه از هر فرصتی برای ایجاد اختلاف و نفاق استفاده می کنند و موضع گیری هایی دقیقا در مقابل مواضع رهبر انقلاب دارند و با نسبت دادن مواردی به حضرت امام(ره) و دیگران نشان می دهند که هنوز با ولایت زاویه دارند و حاضر به جبران گذشته خود نیستند، چه برسد به کسانی که در حبس هستند و نشانی از توبه و پشیمانی در کار آنها نیست.

البته باز هم تاکید می کنم اگر بر فرض محال توبه کنند باز هم در رحمت نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری به روی آنها باز است، هر چند که من مطمئن هستم اینها توبه نخواهند کرد.

نظرات  (۱)

۰۳ آبان ۹۳ ، ۱۸:۲۱ محمدمهدی باقری
خیلی معرکه بود برادر
الحق که هوشیاری
به خاطر نظر خوبتم ممنون
بهشون عمل میکنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">